Kupiliście mieszkanie. Radość, nieopisane emocje ale i ekscytacja nowym etapem życia. Z drugiej strony mała obawa – co dalej?
Ruszamy więc z nową serią postów które krok po kroku ułatwią Wam zaplanowanie remontu idealnego !
To małe ABC nowego właściciela domu 🙂

ODBIÓR MIESZKANIA 

d3790a5b0ba5f6243a416416af90b2dd

zdj

To bardzo istotny i niezwykle ważny krok, który ma swoje miejsce jeszcze zanim ostatecznie odbierzecie klucze od dewelopera.

Odbiór mieszkania to najprościej mówiąc sprawdzenie jego stanu technicznego i tym samym tego, czy deweloper a właściwie generalny wykonawca wywiązał się należycie ze swoich obowiązków. Jak się domyślam nie każdy musi znać się na normach budowlanych, dlatego warto skorzystać z pomocy fachowca. Umawiamy się z osobą która za nas sprawdzi czy mieszkanie pomimo tego, że na pierwszy rzut okna nas zachwyca, nie ma innych „defektów”.
Mam tutaj na myśli np: krzywą posadzkę ( co jest tak ważne podczas układania drewna, paneli czy płytek),  sufit – czy w naszym nowym mieszkaniu jest prosty ( w mieszkaniach w bloku bardzo często zdarza się że nasz sufit w pewnych momentach    ” załamuje się” i jest po prostu krzywy – to może być bardzo kłopotliwe w momencie kiedy nie chcemy robić podwieszanego sufitu w mieszkaniu). Do tego typu „defektów” zaliczają się również rysy na szybach które są widoczne z określonej odległości oraz wszelkie mankamenty ramy okiennej. Tych niuansów jest na tyle dużo, że nie jestem w stanie ich wymienić, co więcej nie jestem również osobą która się tym zajmuje 😉 Dlatego widzicie jak ważna jest tutaj pomoc fachowca.

Teraz pewnie pojawia się pytanie: są usterki i co dalej? To proste – osoba pomagająca w odbiorze mieszkania sporządza protokół w którym opisujemy pomieszczenie po pomieszczeniu, wszystkie usterki dołączając dokumentację fotograficzną. Nie odbieramy mieszkania.
Teraz deweloper (właściwie generalny wykonawca) ma czas na usunięcie wad, lub ich korektę, ale musicie tez pamiętać, że ma prawo do odmowy usunięcia usterki, w momencie kiedy uzna. że wada jest mało istotna lub jak najczęściej podaje
„mieści się w normie” ( uwielbiam to sformułowanie a dla dewelopera jest to słowo wytrych w takich przypadkach )

To ważne: watro pamiętać że opłata za czynsz jest naliczana od momentu odbioru mieszkania. Nie musicie się więc stresować, że poprawki generalnego wykonawcy się przeciągają, a w tym czasie musicie już płacić czynsz. Zazwyczaj jednak takie usuwanie usterek nie trwa długo i zamyka się w przeciągu tygodnia-każdemu zależy na szybkiej sprzedaży mieszkania.

Ile to kosztuje: koszt takiego odbioru, to ok 350 zł przy mieszkaniu o metrażu 60 m2.

Gdzie szukać : dobrym źródłem znalezienia osoby, która pomoże nam w odbiorze mieszkania jest oczywiście internet, warto czytać recenzje i opinie innych osób które już z takiej pomocy korzystały 🙂

Kolejnym małym kroczkiem jest założenie liczników ! Idąc do dostawcy energii elektrycznej nie zapomnij zabrać ze sobą zielonej karty od dewelopera, która będzie Ci potrzebna ! Na założenie liczników czekasz kilka dni a bez tego ani rusz ! 😉